Göçebe Bağımsız Sanatçı İnisiyatifi

 

“Göçebe Bağımsız Sanatçı İnisiyatifi” nin ilk adımları 2008 yılında atıldı, 2009 yılında yola çıkıldı. Başlangıçta yola çıkanlara ek olarak yeni sanatçılarla bağını kurmakta ve büyümektedir. Sanatın ve sanatçının göçebe olduğuna inanan ve onaylayan grup; birikimini her durakda yollarının kesiştiği ile paylaşıyor. “Göçebe Bağımsız Sanatçı İnisiyatifi” süreç içinde farklı mekanlarda, yeni sanatçıların ve üretimlerinin sunumlarıyla gelişen uluslararası bir inisiyatifdir. Proje; göç süreci, göçebelik ve değişkenlerinin toplumdaki etkisi üzerine irdeleme yapma arzusundan kaynaklandı. Proje için birlikte olan sanatçılar; göç sürecinin küresel boyutuna değinen yeni işler üretiyor. “Göçebe”, pek çok sanatçının değişik aşamalarda katkıda bulunduğu bir proje. Bu oluşumun ilgi alanı, toplumun içinde bulunduğu dönüşümü gözlemlemek, anlamak ve sanatçılar aracılığıyla müdahalede bulunmaktır.

 

Çetin Pireci

Gazi Sansoy

Deniz Pireci

http://gocebesanat.blogspot.com/

contact mail: immigrantsall@gmail.com

TÜKETME

 

Tüketimin baş döndürücü bir hızla hepimizi tükettiği günümüzde bize dayatılan AVM ler birer tapınak haline dönüşmekte. Artık yeni dinimiz tüketim ve bizler de başka tapıncımız olmadan vaktimizi, enerjimizi ve tüm varlığımızı ona adamaktayız. Her an her türlü kanaldan tüketimin desteklendiği, yeni tapınakların inşası için değerlerin ayaklar altına alındığı günümüzde; bunun kavgası her kesimi etkilemekte ve bu kavganın tarafları birbirine karışmakta. Toplumun içinde bulunduğu bu hastalıklı durum karşısında bir ses çıkarmak durumunda kaldığımızı düşünüyor ve “Tüketme” diyoruz. Karışan akılların, tüketilen değerlerin, vazgeçilen kimliklerin ve asosyalleştirilen nesillerin durumunun farkına varma zamanı gelmedi mi? Sahte mutluluk tapınaklarında kendilerini kaybeden insanların, uyuşmuş beyinlerinin sadece tüketmeye adanması bizi nereye götürecek? Bu tapınakların yapılması için daha ne kadar can, ne kadar canlı yok edilecek?

Sanatçılar

Ali Raşit Karakılıç, Aslı Aydemir, Aslı Özok, Atilla Atala, Çetin Pireci, Deniz Pireci, Devabil Kara, Gizem Kovankaya, Gül Ilgaz, Mehmet Çeper, Mustafa Albayrak, Nermin Ülker, Nesren Jake, Nil Nihan Bilkay, Özcan Yaman, Özgür Demirci, Özkan Buniğ, Tan Taşpolatoğlu, Tayfun Akgül

 

12 – 29 Mayıs 2016

Açılış 12 Mayıs 18:30

D’Art Gallery Istanbul

Bereketzade Mah. Hacı Ali Sok. Şükran Apt. No:8 Galata

http://www.d-artgallery.org/ 0542 253 66 65